Çocuğunuzla Günü Planlayın

Bu zorlu süreçte mutlaka günü planlayın. Ne yapacağınızı bilmeden hareket ettiğinizde çocuğunuzu idare etmeniz daha zor olacaktır. Yapacağınız etkinlikler, teknoloji saati, dinlenme zamanı, oyun zamanı gibi rutinler belirlemeniz günü daha rahat geçirmenizi sağlar.

Bu planı hazırlarken mutlaka hareketli etkinliklere de yer verin. Çünkü çocuğunuz çok enerjiktir. Bu enerjisini oyun yoluyla atması, istenmeyen davranışlar sergilemesine de engel olur.

Evinizde Çocuğunuz İçin Etkinlik Alanları Yaratın

Bunu yapmak için küçük alanlar belirleyin. Örneğin; küçük bir masaya kağıt, boya, oyun hamuru, makas gibi malzemeler koyun. Çocuğunuz istediği anda sanat çalışmaları yapabilsin. Bu dönemde masa oyunları sizin için çok kurtarıcı olacaktır. Yaşına uygun masa oyunları ile çocuğunuz hem keyifli zaman geçirir, hem de zihinsel gelişimi desteklenir. Bu oyunlara ulaşabileceği bir köşe yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra yine bu dönemde puzzle, lego tarzı oyuncaklar da çocuğunuzun odaklanmasını ve uzun süre zaman geçirmesini sağlar. Tüm bu materyaller çocuğun ulaşabileceği mesafede olursa etkinliklerini kendi uygulaması da kolay olacaktır.

Çocuğunuz İçin Hareketli Etkinlik Neden Önemli?

Çocuklar enerjiktir ve bu enerjilerini doğru şekilde boşaltmaları sağlıklı gelişimleri için önemlidir. Oyun, bu ihtiyacı karşılayabileceğiniz en doğal ve en keyifli yoldur. Diğer taraftan, çocuk oyun oynarken farkında olmadan pek çok şeyi öğrenir. Ayrıca, aktif bir yaşantı söz konusu olduğu için, diğer öğrenme türlerine göre daha kalıcı öğrenme gerçekleşir.  Oyunda hareket olması çocuğun daha istekle katılmasını sağlar.

Çocuğunuz İçin Hareketli Etkinlik Evdeki Süreci Kolaylaştırır

Çocuğunuzla evde yapabileceğiniz etkinlikler genelde pasif etkinliklerdir. Yani genelde masa başı etkinlikleri tercih edersiniz. Ancak arka arkaya pasif etkinlikler olması, çocuğun sıkılmasına, dikkatinin dağılmasına ve etkinliklere isteksiz katılmasına neden olur. Bunun için her iki pasif etkinliğin arasına hareketli bir oyun eklemek, çocuğunuzun yaptığınız tüm etkinliklere daha aktif katılmasını sağlar. Odaklanma ve konsantrasyon konusunda daha sıkıntı yaşar.

Çocuğunuz İçin Hareketli Etkinlik Önerileri

Evde çocuğunuz için hareketli etkinlikler düzenlemek, onun enerjisini boşaltmasına yardım eder. Bunun yanı sıra çocuğunuz sizinle daha az çatışır. Ayrıca hareketli oyunlarınıza basit eklemeler yaparak, çocuğunuzun tüm gelişim alanlarını da destekleyebilirsiniz.

Çocuğunuz İçin Hareketli Etkinlik Önerisi:Balon Dansı

Çocuğunuzla evde yapabileceğiniz etkinliklerin hareket içermesi, onun rahatlamasını sağlar. Bu sayede masa başı etkinliklere daha kolay konsantre olur.

Balon dansı oyunu için; bir ya da iki balon yeterli olacaktır. Çocuğunuzdan balonu bacaklarının arasına alıp, bu şekilde müzik eşliğinde dans etmesini isteyiz. Siz de ona eşlik edebilirsiniz. Ayrıca, bu oyunu çeşitlendirebilirsiniz. Örneğin; çocuğunuzla karşılıklı geçip balonu sıkıştırın ve düşürmeden dans etmeye çalışın. Çocuğunuz sizinle yapacağı bu etkinlikte çok eğlenecektir.

Kayıp Sayıları Bulalım

Çocuğunuzla 1’den 10’a kadar sayıların yer aldığı kartlar hazırlayın. Çocuğunuzun gözünü kapatın. Sonra bu kartları odada farklı yerlere saklayın. Gözlerini açtığınızda kayıp sayıları bulması için rehberlik edin. Siz de ebe olun ve çocuğunuzun da sayıları saklamasına fırsat verin.

Heykel Oyunu

Çocuğunuz için hareketli etkinlikler aracılığıyla da dikkat ve odaklanmayı destekleyebilirsiniz. Müziği açın ve dans edin. Müzik durduğunda heykel olun. Heykel olan çocuğunuzu güldürmeye, hareket ettirmeye çalışarak oyununuzu daha eğlenceli hale getirin.

Zıp Zıp Zıpla

Çocuğunuzun enerjisini atmasına yardımcı olmak için bol hareketli oyunları tercih etmek önemli demiştik. Hem motor becerilerini geliştirmek, hem de dikkatini desteklemek için 1’den 10’a kadar sayıların yazılı olduğu kartlar hazırlayın ve gösterdiğiniz sayı kadar istediğiniz hareketi yapmasını isteyin. Örneğin; karta 7 rakamını gösterin ve 7 kez zıplamasını isteyin ya da 5 rakamını gösterin ve kırmızı renkli 5 nesne bulmasını isteyin.

Bowling

Bowling oyunu, çocuğunuzla evde yapabileceğiniz keyifli etkinliklerden biridir. üstelik bu oyunu oynamak için gerçek labutlara da ihtiyacınız yok. Su şişelerini kullanarak labutlar yapabilir ve çocuğunuzla bir top yardımıyla bowling müsabakasına başlayabilirsiniz.

Çocuğunuz İçin Hareketli Etkinlik Arıyorsanız “Parkuru Tamamla” Oynayabilirsiniz

Çocuğunuz için hareketli etkinlik düşünüyorsanız parkur oyunları eğlenceli seçimler arasında yer alır. Evinizde bulunan minder, sandalye vb. malzemeleri kullanarak sürünebileceği, atlayabileceği, denge hareketleri yapabileceği bir parkur oluşturabilirsiniz. Ev biraz dağılabilir ama çocuğunuzun enerjisini atması ve eğlenmesi için önemli bir etkinlik olacaktır.

Sek Sek

Evde sek sek, bildiğiniz sek sekten biraz farklı hazırlanabilir. Kağıtlara sek sek sayılarını yazın ve çocuğunuzdan söylediğiniz sayının üzerine sıçramasını isteyin. Bu sayede hem sayıları tanımasını desteklersiniz, hem de çift ayak-tek ayak sıçrama alışması yaptırmış olursunuz. bu oyunda sayıları boyayarak, renk kavramı ile ilgili de yönerge verebilirsiniz.

Tavşan-Kaplumbağa Oyunu İle Çocuğunuz İçin Hareketli Etkinlik İhtiyacını Karşılayın

Hızlı ve yavaş tonda müzik ayarlayın. Hızlı tonda tavşan gibi zıplamasını, yavaş tonda ise kaplumbağa gibi yavaş hareket etmesini isteyin. Dilerseniz müziğin sesi kısıp-açarak da aynı etkinliği gerçekleştirebilirsiniz. Bu etkinlikle çocuğunuz bedeninin kontrol etmeyi de öğrenir.

Ayna Ne Yapıyor?

İki kişi oynanacak bu etkinlikte çocuğunuz ya da siz ayna olun. Karşı tarafın yaptığı hareketleri ayna olan kişi taklit eder. Bu oyun içinde diş fırçalama, banyo yapma, kitap okuma, yüzme vb. hareketleri canlandırabilirsiniz.

Kuş Gibi Uçalım

Bu oyunda çocuğunuzla birlikte hayvanlar belirleyin ve bu hayvanları canlandırın. Örneğin; kuş gibi uçun, tavşan gibi zıplayın, aslan gibi kükreyin, yılan gibi sürünün. Canlandırmaları bitirdiğinizde seçtiğiniz bir hayvanla ilgili araştırma yapıp, afiş hazırlayabilirsiniz.

Çocuk Bakıcısı Bu Dönemde Neler Yapabilir?

Siz hala çalışmaya devam ediyorsanız ya da evde çalışıyorsanız, çocuk bakıcısı desteğine ihtiyaç duyabilirsiniz. Yoğun olarak evde geçen bu süreçte bakıcınızın donanımlı ve eğitimli olması, çocuğunuz ve sizin için büyük avantajdır. Ayrıca çocuğunuz için etkinlik planlayan, oyun konusuna hakim, onun gelişimsel özelliklerini bilen, sorumluluk sahibi bir çocuk bakıcısı sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Bu süreçte çocuk bakıcısı desteği alacaksanız, genel olarak bakıcı adayınızda aramanız gereken özellikler şunlardır:

·         Çocukları seven,

·         Sabırlı, anlayışlı ve güler yüzlü,

·         Dürüst,

·         Soğukkanlı,

·         Çocuk gelişimi, oyun, iletişim, ilk yardım bilgisine sahip,

·         Kişisel bakım ve hijyenine dikkat eden,

·         Düzenli,

·         Pozitif,

·         Sağlıklı kişiler çocuk bakıcısı olmak için ideal kişilerdir.

EvdekiBakıcım İle Çocuğunuz İçin Doğru Kişiyi Bulun

Bu zorlu süreçte çocuğunuz için profesyonel destek almak en doğru olanı. Özellikle çalışıyorsanız ve aklınız çocuğunuzda kalsın istemiyorsanız çalışacağınız çocuk bakıcısının güvenilir biri olması gerekir. EvdekiBakıcım; bakıcılık sektöründe uzun yıllardır eğitimli ve donanımlı bakıcıları ile ailelere hizmet veriyor. Sevdiklerinizi emanet edeceğiniz güvenilir kişiyi doğru yerde bulmak için sizleri bekliyoruz.