Çocuğunuzla evde olduğunuz şu günlerde, onu gelişimsel olarak her alanda desteklemek son derece önemli. Alıştığı düzenin değişmesi, okulda eğitimine ara vermesi, sosyal hayattan kısmen de olsa izole olması çocuğunuz için oldukça zor bir süreç. Bu nedenle evde geçirilen sürenin kaliteli ve eğlenceli olması, birlikte yaptığınız etkinliklerin onu zihinsel, sosyal-duygusal, motor beceriler yönünden desteklemesi sürece daha kısa sürede uyum sağlamanızı ve zorunlu ara bittiğinde kaldığınız yerden daha rahat devam etmenizi sağlar. Bu yazımızda evde geçirdiğiniz zaman diliminde çocuğunuzun zihinsel gelişimi için 10 etkinliği sizlerle paylaşıyoruz. Bu aktivitelerle hem çocuğunuzun gelişimini destekleyebilir, hem de evde bulunan nesneleri kullanarak keyifli zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.

 

Çocuğunuzun Zihinsel Gelişimi İçin Etkinlik Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

Sizin için hazırladığımız etkinlikleri uygularken çocuğunuzun gelişimsel özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız. Bu şekilde yaptığınız aktiviteler daha etkin ve yararlı olacaktır. Bu noktada şu çocuğunuzun şu özelliklerini göz önünde bulundurabilirsiniz:

·         Çocuğunuzun yaşına,

·         Çocuğunuzun gelişim düzeyine,

·         Çocuğunuzun ilgi ve yeteneklerine göre etkinlikler tercih etmeniz, çocuğunuzun katılımını ve öğrenmesini kolaylaştıracaktır.

 

1- Kaybolan Sayıyı Bul

Bu oyun çocuğunuzun sayıları tanıması, dikkatini toplaması ve dikkat edilmesi gereken durumu anlaması açısından zihinsel gelişimine katkı sağlayacaktır.

1’den 10’a kadar sayıları bir kağıda yazın ve keserek sayı kartları oluşturun. (Çocuğunuzun yaşına ve gelişimine uygun olarak daha az sayı veye daha çok sayı yazabilirsiniz.) Daha sonra çocuğunuzun gözlerini kapatın ve sayı kartlarından birini saklayın. Gözlerini açarak çocuğunuzun kaybolan sayıyı bulmasını isteyin. Bulmakta zorlanırsa ipuçları ile yönlendirebilirsiniz. Ayrıca oyunda siz de gözlerinizi kapatarak onun sayıyı saklamasına fırsat verirseniz, daha çok keyif alacaktır.

2-Sayı Nesne Eşleştirmesi

Hazırladığınız sayı kartları ile pek çok oyu üretebilirsiniz. Sayı-nesne eşleştirmesi de bunlardan biri. Çocuğunuzun dağınık sayı kartlarını 1’den başlayarak sıralamasını isteyin. Daha sonra her sayı kadar belirlediğiniz bir nesneyi o sayının altına eklemesini isteyin. Örneğin; “2 sayısının altına 2 tane lego yerleştir, 5 sayısının altına 5 tane lego yerleştir.”şeklinde yönergeler vererek bu oyunu oynayabilirsiniz.

3- Renkleri Grupla

Bu oyunla çocuğunuza ana ve ara renkleri öğretebilir, odaklanma çalışması yapabilirsiniz. Evinizde lego ya da renkli toplar varsa materyal olarak bu malzemeleri kullanabilirsiniz.

Çocuğunuza sarı renkli topları sepete atalım ya da kırmızı legoları bu kutuya, yeşil legoları bu kutuya koyalım” şeklinde yönerge verin. Oyun sonunda hangi renkten kaç nesne olduğunu sayın. Az-çok kavramı hakkında konuşun. Çocuğunuz 4 yaş ve üzerindeyse, lego sayılarına göre görsel bir grafik hazırlayarak üzerinde sohbet edebilirsiniz.

4-Örüntüyü Oluşturalım

Örüntü çalışmaları, belli bir sayı ya da nesnenin belirli bir kurala göre ardışık olarak dizilmesi mantığına dayanır. Çocuğunuzun örüntü kuralını çözmesi ve kurala uygun tamamlayabilmesi önemli bir zihinsel aktivitedir.

Evde bulunan malzemelerle kendi örüntü çalışmanızı yapabilirsiniz. Kağıt üzerinde örüntü çalışması öncesi üç boyutlu malzemelerle bu tarz etkinliklere başlamanız çocuğunuzun daha kolay kavramasını sağlayacaktır. Makarna ve pipet kullanarak basit bir örüntü yapabilirsiniz. Bir ipe önce boncuk makarna, sonra kestiğiniz küçük pipetten geçirin. Çocuğunuzun da aynı sıralamada dizmesini isteyin. 5 yaş ve üzeri için 3’lü- 4’lü örüntüler oluşturabilirsiniz. Lego, renkli kağıtlar örüntü oluşturmak için ideal materyallerdir.

5- Eksik Organı Tamamla

Çocuğunuzun bütünün parçalarını tamamlaması onun gözlem gücünü, dolayısıyla bilişsel gelişimini destekleyecektir.

Bu etkinlikte bir resim kağıdına birçok insan yüzü çizin, her resimde kulak, burun, göz, kaş gibi bir ya da birkaç organı eksik bırakın. Çocuğunuzun önce eksik organı söylemesini, sonra da çizerek tamamlamasını isteyin. 3 yaş ve üzeri için yapabileceğiniz bu çalışmayı insan yüzü dışında başka nesneleri eksik bırakarak da yapabilirsiniz.

6-Odadaki Farklılığı Bul

Çocuğunuzun gözlemleme ve odaklanma becerilerini geliştirmek için bu oyunu tercih edebilirsiniz.

Bu oyunda, odada bulunan bir yeri değiştirin. Örneğin; bir eşyanın yerini değiştirin. Çocuğunuzun değişikliği fark etmesine rehberlik edin. Eğer çocuğunuz 3-5 yaş arasındaysa değişiklik yapacağınız alanı sınırlayabilirsiniz.

7- Resmi Tamamla

Çocuğunuzun yaratıcılığını ve özgün düşünme becerilerini geliştirmek istiyorsanız, aynı zamanda küçük kas becerileri de çalışsın istiyorsanız bu etkinliği tercih edebilirsiniz.

Bu etkinlik için boya, resim kağıdı, artık materyaller sizin için yeterli olacaktır. Resim kağıdının istediğiniz bir yerine bir nesne yada şekil yapıştırın. Örneğin, bir üçgen resmi yapıştırın. Bu şekli de kullanarak, bir resim yapmasını isteyin. Bu resim konusunda onu serbest bırakın. Tamamladığında neler yaptığını anlatması dil gelişimi için önemlidir.

8- Çorapları Eşleştirelim

Eşleştirme çalışmaları çocuğunuzun zihinsel gelişimi için önemlidir. Nesneleri; renklerine, büyüklüklerine, şekillerine, kullanım amaçlarına vb. özelliklerine göre eşleştirebilmek zihinsel bir aktivitedir.

Eşleştirme çalışması için çorapları kullanabilirsiniz. Her çorabın eşini bulmasını isteyebilirsiniz. Çorapları, renklerine, büyüklüklerine, dokularına göre inceleyebilirsiniz. Ayrıca el becerilerini geliştirmek için bu çorapları hazırladığınız bir ipe mandalla asmasını sağlayabilirsiniz.

9- Bitki Dikelim

Evde yapabileceğiniz keyifli etkinliklerden biri de, çiçek, tohum gibi bitki dikmektir. Bu sayede çocuğunuz her gün büyüyen bitkisini gözlemleyebilir, canlı-cansız kavramları hakkında bilgi sahibi olabilir. Çocuğunuza diktiğiniz bitkinin bakım sorumluluğunu verin. Bu sayede hem gözlem gücü, hem de sorumluluk duygusu gelişir.

10- Hikayeyi Tamamla

Çocuğunuzun hem zihinsel gelişimini, hem de dil gelişimini destekleyecek bu etkinlikte hikaye kitaplarının resimlerini kullanabilirsiniz. Resimlere bakarak, neler olduğunu tahmin etmesini isteyebilirsiniz.Hikayenin bir kısmını okuyarak, sence bundan sonra neler olmuş olabilir diyerek, hikayeyi tamamlamasını isteyebilirsiniz. Bu etkinlikle çocuğunuzun yaratıcılığını da desteklemiş olursunuz.

Çocuğunuzun Zihinsel Gelişimi İçin Erken Çocukluk Dönemi Kritiktir

Erken çocukluk döneminde zihinsel gelişim çok hızlıdır. Çocuklar bu evrede, her şeye merak duyarlar ve sürekli neden diye sorarak dünyayı keşfetmeye çalışırlar. Bu nedenle onlara bol uyaranlı öğrenme ortamları hazırlamak, sorularına cevap vererek meraklarını köreltmemek beyin gelişimi açısından önemlidir. Bu dönemde zihinsel gelişim için sağlam temeller atılması, sonraki dönem algıların daha açık olmasını sağlar.

Çocuğunuzun Zihinsel Gelişimi İçin Bol Uyaranlı Ortamlar Hazırlayın

Çocuğunuzun zihinsel gelişimi için, ona sunduğunuz ortamın öğrenmeyi destekleyici nitelikte olması gerekir. Bol uyaranlı ortam demek, çok oyuncak veya materyal demek değildir. Uyaran bakımından zengin ortam hazırlamak; çocuğunuzun yaşına ve ilgisine uygun, aynı zamanda tüm gelişim alanlarına hitap eden çok yönlü materyallerin çocuğa sunulması demektir. Bunun için oyuncak ve materyale seçimlerinizi bu gözle yapmanız gerekmektedir.

 

Çocuğunuzun Zihinsel Gelişimi İçin Yaşına ve İlgisine Uygun Etkinlikler Seçin

Çocuğunuz hazırladığınız bir etkinliğe ilgi göstermiyor ya da çabuk sıkılıyor olabilir. Bunun nedeni seçtiğiniz etkinliğin onun gelişim düzeyine veya ilgi alanlarına hitap etmemesi olabilir. Gelişiminin çok üstünde olan etkinlikleri yapmakta zorlandığı için erken bırakabilir. Tam tersi durumda da yani basit gelen etkinliklerde de çabuk sıkılabilir. Bu nedenle hazırladığınız etkinliğin çocuğunuzun ilgisini çekecek ve gelişim seviyesine uygun olmasına özen göstermelisiniz.

 

Çocuğunuzun Zihinsel Gelişimi İçin Bakıcınızın Sorumlulukları

Bakıcınız çocuğunuzun gelişiminde en önemli kişilerden biridir. Çocuğunuza pozitif yaklaşımı, çocuğunuzun gelişimi konusunda sizinle iş birliği içinde olması son derece önemlidir. Aynı zamanda çocuğunuz için öğrenme ortamı oluşturması, sorularına sabırla ve doğru şekilde cevap vermesi, onun hareket ihtiyacını da göz önünde bulundurarak enerjisini akıtabileceği güvenli oyun fırsatları sunması beklentileriniz arasında olmalıdır. Tüm bu noktaları göz önünde bulundurduğunuzda çocuk gelişimi ile ilgili bilgi sahibi ve çocukları seven bakıcılar ilk tercihiniz olmalıdır.

 

EvdekiBakıcım İle Doğru Bakıcıyı Bulun

Çocuğunuzun zihinsel gelişimi için, onun bakımını üstlenen çocuk bakıcısının da büyük sorumluluğu vardır. Doğru etkinliklerle çocuğunuzu desteklemesi için donanımlı ve profesyonel bakıcı ile çalışmanız gerekir. Aradığınız doğru bakıcıyı bulmak için bu sektörde uzun yıllardır güvenilir bir firma olarak hizmet veren EvdekiBakıcım‘da kriterlerinizi içeren ilanınızı yayınlayabilir veya bizi arayarak bakıcı bulmanız için destek alabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte sağlıklı ve keyifli günler geçirmeniz dileğiyle…